Že je kolínský chrám sv. Bartoloměje přes všechny pozdější úpravy dodnes chloubou gotické architektury i stavitelů katedrál, ví asi každý. Ne všem se ovšem možná podařilo si v klidu projít jeho…
Kolínské děkanství – nebo také arciděkanství či fara - je kamennou jednopatrovou gotickou budovou, jejíž historie se začala psát ve II. polovině 13. století. První písemná zmínka o ní však pochází až…
Kříž se nachází v Sezemicích - Počaplech na polní cestě ze Sezemic směrem na Kunětice. Polní cesta navazuje na ulici Ke Křížku. Z místa je pěkný výhled na Kunětickou horu i okolí Sezemic.Kříž nechali…
Ohradní zeď s nikami či výklenkovými kapličkami, ve kterých jsou umístěny reliéfní polychromované desky křížové cesty, patří mezi nejzajímavější památky východočeského Koclířova. Tyto desky na…
Oblast sníženiny mezi pohořím Králického Sněžníku (n V) a Orlickými horami (na Z) se odborně nazývá Mladkovské sedlo a vlastně celé široké údolí, které se táhne od jihu (Štíty) až na sever ke Kladsku…
Tato hřbitovní kaple v Koclířově je menší historizující stavbou z roku 1836 a tvoří poslední - tedy čtrnácté - zastavení zdejší Křížové cesty. Kaple Božího hrobu je vestavěna do jižní části hřbitovní…
Koclířov je sice jen vískou při někdejší česko-moravské zemské hranici, ve které žije 750 obyvatel, ale zajímavých památek zde najdeme více než dost. Jednou z nich je unikátní vstupní brána zdejšího…
Mezi hřebečskou vyhlídkou U tety a kaplí sv. Josefa najdeme nenápadnou, ale velmi zajímavou památku z období baroka. Podle většiny informačních pramenů se jedná o hraničník zemské hranice Čech a…
Mlčeň bývala dříve nazývána jako Mlčín, někdy též jako Mlčení. Vzhledem k položení této lokality v Kokořínském údolí při potoku Pšovce bylo jasné, že zde kokořínská vrchnost využije větší rovinaté…